O mnie:

Mam na imię Lidka, mam 16 lat. Obecnie jestem w klasie IH (humanistycznej; dziennikarsko-medialnej) I LO im. M. Kopernika w Żywcu.

środa, 21 listopada 2012

Temat: Prawa autorskie.

Prawo autorskie:

Jest to zbiór przepisów prawnych mających na celu ochronę twórczości autora. W Polsce obowiązuje od 1994 r. Przed tą datą twórcy nie byli chronieni żadnym prawem, finansowani byli z budżetu państwa. Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Przeróbki nie podlegają ochronie. 

Obejmuje ono m. in. utwory literackie, muzyczne, filmowe, choreograficzne, architektoniczne, plastyczne, fotograficzne, lutnicze, wzornictwa przemysłowego, pantomimiczne, audiowizualne oraz programy komputerowe.

Prawo autorskie dzieli się na:
  • część majątkową, którą można sprzedać lub odziedziczyć,
  • część osobistą, której nie można oddać ani wymienić.

Prawo autorskie nie dotyczy pism urzędowych, aktów normatywnych, materiałów, znaków, symbolów, prostych informacji prasowych.

Użytek dozwolony - można korzystać z pojedynczych egzemplarzy danego utworu w kręgu towarzyskim, czy też rodzinnym. Również podczas uroczystości szkolnych, państwowych, religijnych, na które nie sprzedawane są bilety, czy pobierane honoraria, możemy korzystać z danego utworu.

Majątkowe prawa autorskie wygasają 70 lat po śmierci autora, jeżeli autor jest nieznany, obowiązują 70 lat od pierwszego upublicznienia, audycje radiowe lub telewizyjne - 50 lat po publikacji.


Można legalnie korzystać z utworów opublikowanych, np. pobierać je, nie można natomiast ich publikować. Nie wolno również korzystać z niektórych programów umożliwiających pobieranie danych utworów, gdyż za ich pomocą jednocześnie udostępniamy te dzieła.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz